Young Investigator Award

Toate lucrarile au fost evaluate, fara a cunoaste numele si afilierea autorilor, de catre doi evaluatori independenti. Primele 6 lucrari cu mediile cele mai mari din fiecare categorie, ale autorilor sub 35 de ani, au fost selectate pentru aceasta competitie.

Lucrarea va fi prezentata oral in cadrul sesiunii dedicate, conform programului congresului. Durata de prezentare este de MAXIMUM 10 min. Dupa fiecare lucrare, juriul format din 3 experti in domeniul respectiv va pune intrebari pentru cca 5 minute. In final, juriul va premia cea mai buna lucrare.

VINERI, 8 IUNIE 2018 / FRIDAY, THE 8TH OF JUNE 2018

SALA NICOLAE IORGA / HALL NICOLAE IORGA

08.00-09.30:  PREMIUL TÂNĂRULUI CERCETĂTOR (SPECIALITĂȚI CHIRURGICALE) / YOUNG INVESTIGATOR AWARD (SURGICAL SPECIALITIES)

08.00-08.15: ID 108: Radu Mihail Mirică, Mihai Ionescu, Alexandra Mirică, Octav Ginghină, Răzvan Iosifescu, Adrian Roșca, Laura Găman, Bogdan Marinescu, Nicolae Iordache, Leon Zăgrean: Matrix metalloproteinases: a possible new marker of the effectiveness of bariatric surgery

08.15-08.30: ID 132: Diana-Elena Comandasu, Bogdana Virgolici, Maria Mohora, Claudia Mehedințu, Costin Berceanu, Mihai Mitram, Elvira Brătilă: The Importance of the intrauterine environment on longevity – gestational obesity as prediction factor for reduced lifespan in descendants

08.30-08.45: ID 140: Octavia Velicu, Elvira Brătilă, Mihai Mitran: New trends in management of pregnancy and birth in HIV positive mothers – experience of Panait Sirbu Clinical Hospital of Obstetrics & Gynecology

08.45-09.00: ID 92: Răzvan Danciu, Cristina Nicoleta Cozma, Iulia Stan, Laura Răducu, Radu Cristian Jecan: Concomitant lesions of frostbites and burns in a diabetic patient

09.00-09.15: ID 118: Iulia Iacob, SȘerban Dumitrache, Raluca Căpățână, Carmen Giuglea: Therapeutic strategies after surgical management of Fournier`s gangrene

09.15-09.30: ID 60: Cristiana-Elena Petcu, Ana-Maria Badea, Dan Cacovean: Particular case of intestinal tumors

SALA I. I. C. BRĂTIANU / HALL I. I. C. BRĂTIANU

08.00-09.30: PREMIUL TÂNĂRULUI CERCETĂTOR (SPECIALITĂȚI MEDICALE) / YOUNG INVESTIGATOR AWARD (MEDICAL SPECIALITIES)

 08.00-08.15: ID 21: Letiția-Elena Radu, Ioana Adriana Ghiorghiu, Alina Oprescu, Dan Mihai Dorobanțu, Carmen Ginghină, Bogdan Alexandru Popescu, Constantin-Virgiliu Arion, Anca Coliță: Evaluation of left ventricular systolic function in paediatric patients with acute lymphoblastic leukaemia

08.15-08.30: ID 124: M. Gheorghiu, R. Sfrent-Cornațeanu, D. Marta, M. Bojinca, Ștefania  Magda, Tudor Constantinescu, L. Macovei, V. Stoica, C. Bara, C. Mihai: Nailfold capillaroscopy changes reflect endothelial activation and injury in patients with systemic sclerosis

08.30-08.45: ID 226:Andreea Stoica, Roxana Nedelcu, Gabriela Turcu, Alice Brinzea, Elena Balasescu, Mihaela Antohe, Mihaela Balaban, Anastasia Hodorogea, Andreea Călinescu, Silvia Popescu, Laurențiu Stratan, Marius Ștefan, Daniela Ion: Superficial mycotic infections in a dermatologic ambulatory office:  a descriptive cross-sectional study

08.45-09.00: ID 231: Monica Mailat, Simona Galoiu, Radu Iorgulescu, Ana Maria Ștefănescu, Mariana Dobrescu, Cătălina Poiană: Preoperative management of two cases of pheochromocytoma diagnosed at different ages

09.00-09.15: ID 239: Elena-Codruța Dobrica,Mihnea-Alexandru Găman, Matei Alexandru Cozma, Camelia Cristina Diaconu: Brain metastases in lung cancer: experience of a referral emergency hospital in Bucharest, Romania

09.15-09.30: ID 149: Anca Irina Toma,  Dragoș Bumbăcea: Predictors of readmission after an acute COPD exacerbation

SALA CONSTANTIN STERE / HALL CONSTANTIN STERE

08.00-09.30: PREMIUL TÂNĂRULUI CERCETĂTOR  (FARMACIE) / YOUNG INVESTIGATOR AWARD (PHARMACY)

 08.00-08.15: ID 209: Cristina Buciuman, Laura Vicaș, Diana Mariana Stănicioiu, Andrada-Maria Vasile, Delia Andreea Constantinescu, Flavian Ștefan Rădulescu, Dalia Simona Miron: The analysis of the in vitro release profiles of a BCS class 2 drug from soft gelatin capsules using the basket and reciprocating cylinder apparatuses

08.15-08.30: ID 185: Elena Iuliana Ioniță, Elisa-Constanța Țuțulea, Diana Mariana Stănicioiu, Horațiu-Marius Viziteu, Dalia Simona Miron, Flavian Ștefan Rădulescu: The analysis of the discriminatory character and strength sensitivity of an in vitro drug release methodology developed for diclofenac diethylamine emulgels

08.30-08.45: ID 184: Cristina-Gabriela Stecoza, Dumitru Lupuleasa, Horațiu-Marius Viziteu, Diana Mariana Stănicioiu, Flavian Ștefan Rădulescu, Dalia Simona Miron:  The evaluation of in vitro release profiles of diclofenac from transdermal formulations using compendial approaches

08.45-09.00: ID 56: Anca Ungurianu, Daniela Grădinaru, Ruxandra Dănciulescu-Miulescu, Claudia Băcanu, Denisa Margină: The impact of chronic inflammation on the redox status of serum proteins

09.00-09.15: ID 51: Teodora Irimia, Lăcrămioara Popa,  Mihaela Violeta Ghica, Crisitina Dinu-Pîrvu: Designing and preliminary evaluation of chitosan/poloxamer in situ gels for ocular delivery of bupivacaine hydrochloride

09.15-09.30: ID 40: Ioana Rotaru, Ileana Cornelia Chiriţă, Mihaela Dinu, Robert Viorel Ancuceanu: Synthesis and phytobiological study of new diphenylsulphonamides compounds

SALA AVRAM IANCU / HALL AVRAM IANCU

08.00-09.30: PREMIUL TÂNĂRULUI CERCETĂTOR (SPECIALITĂȚI  PRECLINICE) / YOUNG INVESTIGATOR AWARD (PRECLINICAL SPECIALITIES)

08.00-08.15: ID 5: Delia Alexandra Niță: In vivo toxicity assessment of silicon quantum dots

08.15-08.30: ID 161: Alexandru Pâslaru, Dorottya Szocs, Constantin-Augustin Pistol, Cosmin-Andrei Șerban, Adina-Maria Roceanu, Ioana Raluca Mîndruță, Ana-Maria Zăgrean, Leon Zăgrean, Mihai Moldovan: Probing awareness using default EEG reactivity to subjects own name

08.30-08.45: ID 162: Madalina Preda, Madalina-Maria Muntean, Andrei-Alexandru Muntean, Cerasella-Cristiana Dragomirescu, Mircea Ioan Popa, Elena Chersulick: Perspectives in the treatment of persistent infections: autologous bacterial vaccine

08.45-09.00: ID 190: Mădălina-Maria Muntean, Andrei-Alexandru Muntean, Mădălina Preda,  Iulia Sandu, Cornelia Toma Dumitrescu, Viorel Jinga, Mircea Ioan Popa: Month-long analysis of resistance profiles and carbapenemase production among isolates from urinary tract infections

09.00-09.15: ID 61: Christien Oktaviani Matei, Rebeca Leu, Viola Maria Popov, Mircea Bogdan Matei, Tudor Savopol, Mihaela Georgeta Moisescu: The resting membrane potential evaluation of platelets from chronic myeloproliferative neoplasms patients

09.15-09.30: ID 70:  Flavius-Ștefan Marin, Eugenia Claudia Bratu, Dana Galieta Mincă,  Andreea Steriu,  Irina Eclemea: Involvement or withdrawing – an assessment among undergraduate medical students