Vineri, 11 octombrie

Descarcă programul în format pdf.

VINERI, 11 OCTOMBRIE 2019 / FRIDAY, THE 11TH OF OCTOBER 2019

SALA NICOLAE IORGA / HALL NICOLAE IORGA

8.00-9.30 PREMIUL TÂNĂRULUI CERCETĂTOR (SPECIALITĂȚI CHIRURGICALE) / YOUNG INVESTIGATOR AWARD (SURGICAL SPECIALITIES)

COMISIA DE EXPERȚI / EXPERT COMMITTEE: Radu Vlădăreanu, Viorel Jinga, Traian Pătrașcu

8.00-8.10 ID 221: Adelaida Avino, Daniela-Elena Gheoca-Mutu, Cristina-Nicoleta Marina, Laura Răducu, Cristian Radu Jecan: Silver dressing – a new innovative adjuvant method for chronic ulcers

8.10-8.20 ID 231: Alin Burlacu, Bogdan Tănase, Alexandru Martiniuc, Codruț Stănescu, Irinel Popescu, Teodor Horvat: Surgical management of lung colorectal metastases. Our experience

8.20-8.30: ID 251: Vlad Carbunaru, Ana Maria Oproiu: Iatrogenic radial nerve palsy following management of humeral shaft fractures: more common than you think

8.30-8.40 ID 178: Gabriela Ionescu, Claudia Mehedințu, Elvira Brătilă, Lavinia Iftene, Francesca Frâncu: Timing of antibiotic prophylaxis for c-section: between 30 and 60 minutes before skin incision vs. after cord clamping

8.40-8.50 ID 227: Radu Mihail Mirica, Mihai Ionescu, Alexandra Mirică, Octav Ginghină, Răzvan Iosifescu, Claudiu Ungureanu, Andrada Spânu, Clarisa Birlog, Alina Stan, Nicolae Iordache: Intraoperative surprise after bariatric surgery

8.50-9.00 ID 127 Andreea-Mădălina Șerban, Radu Spătaru, George Isac, Sebastian Ionescu: Prognostic factors of short-term mortality for patients with congenital diaphragmatic hernia

9.00-9.30 Discuţii / Discussions

9.30-11.00 SCENARII CLINICE DIFICILE / CASE CHALLENGES

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Maria Dorobanţu, Crina Sinescu

9.30-9.50 Natalia Pătraşcu: Tromboembolismul arterial la pacienţii cu boală neoplazică / Arterial thromboembolism in patients with cancer

Comentează / Comments: Roxana Darabont

9.50-10.10 Mihaela Hostiuc: O surpriză diagnostică / An unexpected diagnosis

Comentează / Comments: Elisabeta Bădilă

10.10-10.30 Irina Calangea: Stenoza de arteră renală – provocare ȋn practica zilnică / Renal artery stenosis – a therapeutical challenge

Comentează / Comments: Cătălina-Liliana Andrei

10.30-10.50 Camelia Acatrinei: Cardiomiopatie dilatativă la o pacientă tânără: care este cauza? / Dilated cardiomyopathy in a young woman: which is the cause?

Comentează / Comments: Oana Fronea

10.50-11.00 Discuţii / Discussions

11.00-11.30 PAUZĂ DE CAFEA / COFFEE BREAK

11.30-13.00 ANTICOAGULAREA ȊN CAZURI DIFICILE / ANTICOAGULATION IN DIFFICULT CASES

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Dan Dobreanu, Dragoş Vinereanu

11.30-11.50 Elisabeta Bădilă: Pacientul cu ciroză / Patient with cirrhosis

11.50-12.10 Doina Dimulescu: Pacientul cu boală cronică de rinichi avansată / Patient with advanced chronic kidney disease

12.10-12.30 Daniel Lighezan: Pacientul cu neoplazie activă / Patient with active cancer

12.30-12.50 G.A. Dan Pacientul vârstnic / Elderly patient

12.50-13.00 Discuţii / Discussions

13.00-13.15: PAUZĂ / BREAK

13.15-14.15: CEREMONIA HONORIS CAUSA – VEZI SALA I.I.C. BRĂTIANU / HONORIS CAUSA CEREMONY – SEE HALL I.I.C. BRATIANU

14.15-15.00 PAUZĂ DE PRÂNZ / LUNCH BREAK

15.00-16.30 DIABETUL ZAHARAT – DE LA PREVENŢIE LA MANAGEMENTUL INTERDISCIPLINAR AL COMPLICAŢIILOR BOLII  / DIABETES MELLITUS – FROM PREVENTION TO THE INTERDISCIPLINARY  MANAGEMENT OF COMPLCATIONS

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Cristian Serafinceanu, Gener Ismail

15.00-15.20 Camelia Diaconu: Abordarea modernă a riscului cardiovascular al pacienţilor cu diabet zaharat tip 2 / Modern approach of cardiovascular risk in patients with type 2 diabetes

15.20-15.40 Anca Pantea Stoian: Intervenţia nutriţională la pacientul cu diabet zaharat şi boală cronică de rinichi / Nutritional intervention in patient with diabeets mellitus and chronic kidney disease

15.40-16.00 Andreea Andronesi: Noi perspective terapeutice ȋn boala renală diabetică / A new era in the management of diabetic kidney disease  

16.00-16.20 Laura Iliescu: Corelaţii clinico-biologice şi terapeutice la pacienţii cu hepatopatii cronice şi diabet zaharat / Clinical, biologic and therapeutic correlations in patients with chronic liver disease and diabetes mellitus

16.20-16.30 Discuţii / Discussions

16.30-17.00 PAUZĂ DE CAFEA / COFFEE BREAK

17.00-17.30 SESIUNE SUSȚINUTĂ PRINTR-UN GRANT EDUCAȚIONAL ALFA SIGMA / UNRESTRICTED EDUCATIONAL GRANT FROM ALFA SIGMA

17.00-17.20  Lucian Negreanu: Rolul Rifaximinei-α în managementul sindromului de intestin iritabil / The role of rifaximin-α in the management of irritable bowel syndrome

17.20-17.30 Discuții / Discussions

17.30-18.00 SESIUNE SUSȚINUTĂ PRINTR-UN GRANT EDUCAȚIONAL MERCK / UNRESTRICTED EDUCATIONAL GRANT FROM MERCK:

17.30-17.50 Vlad Vintilă: Rolul bisoprolol în tratamentul bolilor CV, în lumina noilor ghiduri /  The role of  bisoprolol in the treatment of CV diseases, based on the new guidelines

17.50-18.00 Discuții / Discussions

SALA I.I.C. BRĂTIANU / HALL I.I.C. BRATIANU

8.00-09.30 PREMIUL TÂNĂRUL CERCETĂTOR (SPECIALITĂȚI  MEDICALE) / YOUNG INVESTIGATOR AWARD (MEDICAL SPECIALITIES)

COMISIA DE EXPERȚI / EXPERT COMMITTEE: Bogdan O. Popescu, Lucian Negreanu, Roxana Rimbaș

8.00-8.10 ID 109: Elena-Codruța Dobrică‚ Mihnea-Alexandru Găman, Matei-Alexandru Cozma, Camelia Cristina Diaconu: Polypharmacy in type 2 diabetes mellitus: is it a reason for concern?

8.10-8.20 ID 111: Mirela Elena Epingeac, Emilia Georgiana Pascu, Mihnea-Alexandru Gaman, Cornel Moisa, Amelia Maria Gaman: Serum ferritin and reactive oxygen species levels are increased in obese patients

8.20-8.30 ID 7: Roxana-Alexandra Făgăraș, Cristina Maria Tatar: Choosing between rhythm and rate control in atrial fibrillation – how much does hypertension matter?

8.30-8.40 ID 110: Mihnea-Alexandru Găman, Cornel Moisa, Emilia Georgiana Pascu, Mirela Elena Epingeac, Amelia Maria Găman: Crosstalk between oxidative stress, JAK2V617F mutation and disease progression in essential thrombocythemia

8.40-8.50 ID 8: Andrei Cristian Dan Gheorghe, Andreea Simona Hodorogea, Ana Ciobanu, Gabriela Silvia Gheorghe, Daniel Radavoi, Ștefan Rascu, Ioan Tiberiu Nanea: Heart rate variability, QT interval dispersion and Tpeak-Tend interval in patients on long-term hormone therapy for advanced prostate cancer

8.50-9.00 ID 75: Maria Mirela Iacob, Tatiana Vassu-Dimov, Natalia Cucu, Costin Petcu, Catalin Baston, Ileana Constantinescu, Ioanel Sinescu: miRNAs expression reflects pathological changes in patients with urinary bladder cancers

9.00-9.10 ID 40: Irina Roșca, Dragoș Bumbăcea: Implementing an OSCE (Obejctive Structured Clinical Examination) at the Pneumology Department – a new approach in medical education

9.10-9.30 Discuții / Discussions

9.30-11.00 SESIUNE PLENARĂ MEDICINĂ PUBLICĂ: BUNE PRACTICI ȊN ASIGURAREA ECHITĂŢII ȊN ACCESUL LA SERVICII DE SĂNĂTATE / PLENARY SESSION PUBLIC MEDICINE: BEST PRACTICES FOR IMPROVING EQUITY IN ACCESS TO HEALTH SERVICES

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Dana  Mincă, Corina Pop

9.30-10.10 Pierre Fournier (Canada / Canada): Abordări internaţionale pentru creşterea accesului la serviciile de sănătate / International approaches for increasing access to health services

10.10-10.30 Florentina Ligia Furtunescu: Modele de ȋngrijiri medico-sociale integrate ȋn comunităţile rurale din România / Integrated medico-social models of care in rural communities from Romania

10.30-10.50 Kaspar Wyss (Elveția / Switzerland): Descentralizarea ȋn sistemele de sănătate – provocări  și lecţii ȋnvăţate / Decentralization of the health systems – challenges and lessons learned

10.50-11.00 Discuţii / Discussions

11.00-11.30 PAUZĂ DE CAFEA / COFFEE BREAK

11.30-13.00  SESIUNE PLENARĂ ORGANIZATĂ ÎN COLABORARE CU SOCIETATEA ROMÂNĂ DE ENDOCRINOLOGIE: ABORDAREA MULTIDISCIPLINARĂ ȊN MANAGEMENTUL ADENOAMELOR HIPOFIZARE / PLENARY SESSION ORGANIZED IN COLLABORATION WITH THE ROMANIAN SOCIETY OF ENDOCRINOLOGY: MULTIDISCIPLINARY APPROACH IN THE MANAGEMENT OF PITUITARY ADENOMAS

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Cătălina Poiană, Gabriel Becheanu

11.30-12.10 Maria Fleşeriu (SUA/ USA): Terapia personalizată a adenoamelor hipofizare: prezent sau viitor? / Personalized treatment of pituitary adenomas: present or future?

12.10-12.30 Raluca Trifănescu: O zi ȋn clinica hipofizară: caz după caz / A day in the pituitary clinic: case by case

12.30-12.50 Diana Paşov: Modificările ȋn clasificarea patologică a adenoamelor hipofizare şi corelaţiile lor clinice / Changes in the pathological classification of pituitary adenomas and their clinical correlations

12.50-13.00 Discuţii / Discussions

13.00-13.15: PAUZĂ / BREAK

13.15-14.15: CEREMONIA HONORIS CAUSA / HONORIS CAUSA CEREMONY: MARIA FLEȘERIU (SUA / USA), MACIEJ BANACH (Polonia / Poland), EREM BILENSOY (Turcia / Turkey)

14.15-15.00 PAUZĂ DE PRÂNZ / LUNCH BREAK

15.00-16.30 SESIUNE PLENARĂ ORGANIZATĂ ÎN COLABORARE CU SOCIETATEA ROMÂNĂ DE CARDIOLOGIE / PLENARY SESSION ORGANIZED IN COLLABORATION WITH THE ROMANIAN SOCIETY OF CARDIOLOGY

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Dan D. Ionescu, Ovidiu Chioncel

15.00-15.40 Maciej Banach (Polonia / Poland): LDL-C – cu cât mai mic, cu atât mai bine – știri false, propagandă farmaceutică sau o viață mai lungă fără evenimente cardiovasculare? / LDL-C – the lower is better – fake news, big pharma corruption or maybe longer life without CV events?

15.40-16.00 Victor Voicu: Efectele adverse ale statinelor – predicție și monitorizarea prin biomarkeri / Adverse effects of statins – predictive and monitoring biomarkers

16.00-16.20 Dragoş Vinereanu: Educația în ameliorarea tratamentului anticoagulant în fibrilația atrială: ajută? / Education to improve anticoagulation in atrial fibrillation: would it help?

16.20-16.30 Discuţii / Discussions

16.30-17.00 PAUZĂ DE CAFEA / COFFEE BREAK

17.00-18.30  CUM TRATĂM MALPRAXISUL MEDICAL?/HOW DO WE TREAT MEDICAL MALPRACTICE?

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Silviu Pițuru, Andrei Nanu

17.00-17.20 Beatrice Ioan: Rolul comunicării în prevenirea acuzațiilor de malpraxis / The role of communication in preventing malpractice litigations

17.20-17.40 Elena Bernad: Răspunderea penală pentru greșeli medicale – cine are de câștigat? / Criminal liability for medical mistakes – who has to win

17.40-18.00 Alexandru Duță: Reacția imediată în fața acuzației de malpraxis / Immediate reaction to malpractice claim

18.00-18.20 Silviu Păun: Scopul instruirii medicilor de mâine pe teme de legislație medicală și malpraxis / The aim of teaching medical law and malpractice for doctors of tomorrow

18.20-18.30 Discuţii / Discussions

SALA NICOLAE  BĂLCESCU / HALL NICOLAE BALCESCU

8.00-09.30 PREMIUL TÂNĂRULUI CERCETĂTOR (MEDICINĂ DENTARĂ) / YOUNG INVESTIGATOR AWARD (DENTAL MEDICINE)

COMISIA DE EXPERȚI / EXPERT COMMITTEE: Paula Perlea, Andreea Didilescu, Marina Meleșcanu

8.00-8.15 ID 65:  Mihai Andrei, Georgeta Voicu, Claudiu Manole, Andrei Bogdan Stoian, Cristina Dumitriu, Andreea Didilescu: Surface characterization of two pulp capping agents

8.15-8.30 ID 132: Anca Calenic, Bogdan Calenic, Daniela Miricescu, Alexandra Totan, Radu Rădulescu, Cătălina Rădulescu, Iulia-Ioana Stănescu, Maria Greabu: Efects of polymeric nanoparticles in activation AKT/mTOR in dental pulp cells

8.30-8.45 ID 175: Anca-Oana Dragomirescu, Ana-Maria Mihai, Florina Măndoiu, Ecaterina Ionescu: Comparative evaluation of static friction produced by self-ligating and conventional brackets

8.45-9.00 ID 28: Silvia Per, Anca Răducanu, Victor Feraru, Mihaela Tănase, Andreea Didilescu: Pretreatment assessments of deep carious lesions in children’s  first permanent molars

9.00-9.15 ID 37: Raluca Paula Vacaru, Mihaela Tănase, Ioana Andreea Stanciu, Aneta Munteanu, Andreea Didilescu: Clinical and paraclinical findings in children with caries experience

9.15-9.30 Discuții / Discussions

9.30-11.00 SINDROMUL PLACENTA ACCRETA SPECTRUM – O PATOLOGIE IATROGENICĂ / PLACENTA ACCRETA SPECTRUM SYNDROME – AN IATROGENIC PATHOLOGY

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Gheorghe Peltecu, Radu Vlădăreanu

9.30-9.50 Anca Panaitescu: Ecografia în diagnosticul placentei cu localizare și aderență anormale / US in the diagnosis of abnormal placenta localization and adherence

9.50-10.10 Eric Jauniaux (Marea Britanie / United Kingdom): De la diagnostic la naștere în spectrul placentei accreta / From diagnosis to delivery of placenta accreta spectrum

10.10-10.30: Șerban Virgil Manica (SUA / USA): Provocări anestezice în spectrul placentei accreta / Anesthetic challenges in placenta accreta spectrum

10.30-10.50 Simona Vlădăreanu: Conduita neonatală și rezultate în spectrul placentei accreta / Neonatal management and outcome in placenta accreta spectrum

10.50-11.00 Discuţii / Discussions

11.00-11.30 PAUZĂ DE CAFEA / COFFEE BREAK

11.30-13.00 SARCINA ŞI COMORBIDITĂŢILE / COMORBIDITIES IN PREGNANCY

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Dumitru Matei, Camelia Diaconu

11.30-11.50 Anca Sîrbu: Hipotiroidismul ȋn sarcină – de  la ghiduri la practica clinică / Hypothyroidism in pregnancy – from guidelines to clinical practice

11.50-12.10 Aura Reghina: Care este importanţa dietei în sarcina complicată cu diabet / How important is the diet in pregnancy complicated with diabetes

12.10-12.30 Mihaela Cristina Olariu: Hepatita autoimună şi sarcina / Autoimmune hepatitis in pregnancy

12.30-12.50 Mihaela Adela Iancu: Managementul hipertensiunii arteriale la gravide / The management of hypertension in pregnancy

12.50-13.00 Discuţii / Discussions

13.00-13.15 PAUZĂ / BREAK

13.15-14.15: CEREMONIA HONORIS CAUSA – VEZI SALA I.I.C. BRĂTIANU / HONORIS CAUSA CEREMONY – SEE HALL I.I.C. BRATIANU

14.15-15.00 PAUZĂ DE PRÂNZ / LUNCH BREAK

15.00-16.30 TEHNICI MINIM INVAZIVE ÎN UROLOGIA DE URGENȚĂ – PROGRESE ȘI LIMITĂRI / MINIMALLY INVASIVE TEHNIQUES IN EMERGENCY UROLOGY – PROGRESSES AND LIMITATIONS

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Bogdan Geavlete, Cosmin Ene

15.00-15.20 Cătălin Bulai: Drenajul căii urinare inferioare în retenţia acută de urină / Lower urinary tract drainage in acute urinary retention

15.20-15.40 Georgiana Bălan: Sângerarea la nivelul tractului urinar inferior – hemostaza endoscopică în urgenţă / Lower urinary tract bleeding – endoscopic emergency hemostasis

15.40-16.00 Andrei Ene: Montarea sondei JJ în urgenţă în patologia obstructivă a căii urinare superioare / Emergency JJ stent indwelling in upper urinary tract obstructive pathology

16.00-16.20 Marin Bloju: Nefrostomia percutanată în urgenţă / Emergency percutaneous neprostomy

16.20-16.30 Discuţii / Discussions

16.30-17.00 PAUZĂ DE CAFEA / COFFEE BREAK

17.00-18.30 ACTUALITĂŢI ÎN PEDIATRIE /  UPDATE IN PEDIATRICS

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Simona Fica, Carmen Fierbinţeanu Braticevici

17.00-17.20 Anca Coliţă: Transplantul de celule stem în bolile mieloproliferative ale copilului / Stem cell transplantion for childhood mieloproliferative disorders

17.20-17.40 Mihaela Bălgrădean: Anomaliile renourinare şi boala cronică de rinichi la copil: actualităţi / Kidney – urinary abnormalities and chronic kidney disease in children: up to date

17.40-18.00 Doina Anca Pleșca: Corelaţii între vitamina D şi starea de sănătate a copilului / Correlations between vitamin D and child health

18.00-18.20 Dana Păcurar: Afecţiunile căilor biliare la copil / Gall bladder diseases in children  

18.20-18.30 Discuţii / Discussions

SALA CONSTANTIN STERE / HALL CONSTANTIN STERE

8.00-09.30 PREMIUL TÂNĂRULUI CERCETĂTOR (FARMACIE) / YOUNG INVESTIGATOR AWARD (PHARMACY)

COMISIA DE EXPERȚI / EXPERT COMMITTEE:  Valentina Uivaroși, Doina Drăgănescu, Cristina Pârvu

8.00-8.15 ID 25: Alexandra Teodora Bordei (Telehoiu), Diana Camelia Nuță, Miron Teodor Căproiu, Florea Dumitraşcu, Irina Zarafu, Carmellina Daniela Bădiceanu, Carmen Limban: Principles of green chemistry applied in obtaining Schiff bases with potential therapeutic effect

8.15-8.30 ID 76: Paul Dumitrașcu, Elena Anghel, Alina Ivancencu, Valentina Anuța, Mihaela Ghica, Lăcrămioara Popa, Cristina Dinu-Pârvu: The influence of critical quality attributes of raw materials on the Quality Target Product Profile of an oral dosage form containing a BCS II API

8.30-8.45 ID 169: Gina Lupașcu, Sergiu Shova, Ștefania-Felicia Bărbuceanu, Diana Carolina Ilieș, Mihaela Badea, Aurelian Gulea, Doina Drăgănescu, Cristina Elena Dinu-Pîrvu, Elena Pahonțu: Synthesis, crystal structure, antimicrobial and antioxidant activity evaluation of metal complexes with salicylaldehyde-derived compound

8.45-9.00 ID 152: Elena-Valentina Roșca, Gina Manda, Ionela-Victoria Neagoe, Theodora-Venera Apostol, Lucian Iscrulescu, Laura-Ileana Socea, Elena Pahonțu, Constantin Drăghici, Ștefania-Felicia Bărbuceanu: Synthesis, characterization and antineoplastic assessment of new oxazole-5-(4H)-ones and their corresponding 1,2,4-triazin-6(5H)-ones

9.00-9.15 ID 141: Anca Ungurianu, Anca Zanfirescu, Denisa Margină, Ruxandra Dănciulescu-Miulescu, Daniela Grădinaru: IL-10 to IL-6 ratio as a relevant inflammation biomarker for diabetes mellitus

9.15-9.30 Discuții / Discussions

9.30-11.00 RELEVANŢA CLINICĂ A SPECIILOR DE MICRO-ARN ÎN DIAGNOSTIC ŞI TRATAMENT / CLINICAL RELEVANCE OF MICRO-RNA SPECIES IN DIAGNOSIS AND TRATAMENT

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Carmen Monica Preda, Natalia Cucu

9.30-9.50 Marina Manea: MicroRNA-uri: moleculele viitorului în infecţia cu virusul hepatitei B / MicroRNAs: innovative molecules in hepatitis B

9.50-10.10 Victor Stoica: MicroARN-uri – implicaţii potenţiale în carcinomul hepatocelular / MicroRNAs – potential implications in hepatocellular carcinoma

10.10-10.30 Larisa Denisa Ursu:  Rolul microARN-urilor în evaluarea pacienţilor cu boli autoimune / The role of microRNAs in evaluating patients with autoimmune diseases

10.30-10.50 Costin Petcu: Expresia speciilor de microARN reflectă modificările histopatologice la pacienţii cu cancer de vezică urinară / MicroRNAs expression reflects pathological changes in patients with urinary bladder cancer

10.50-11.00 Discuţii / Discussions

11.00-11.30 PAUZĂ DE CAFEA / COFFEE BREAK

11.30-13.00 INFECTIA CU HELICOBACTER PYLORI ÎN 2019 – O ABORDARE MULTIDISCIPLINARĂ / HELICOBACTER PYLORI INFECTION IN 2019 – A MULTIDISCIPLANRY APPROACH

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Sabina Zurac, Victoria Aramă

11.30-11.50 Victoria Hurduc: Infecţia pediatrică cu Helicobacter pylori: efect benefic sau nociv – date actuale / Pediatric Helicobacter pylori infection: beneficial or harmful effect – recent data  

11.50-12.10 Mihaela Rădulescu: Provocări şi perspective în tratamentul infecţiei cu Helicobacter pylori în era rezistenţei bacteriene la antibiotice / Challenges and perspectives in Helicobacter pylori treatment in antibiotic bacterial resistance era

12.10-12.30 Ştefan Sorin Aramă: Rolul probioticelor în optimizarea schemelor de eradicare a infecţiei cu Helicobacter Pylori / Probiotics in optimizing eradication regimens for Helicobacter pylori infection 

12.30-12.50 Cristiana Popp: Helicobacter pylori – de  la răspunsul inflamator la carcinogeneză / Helicobacter pylori – from inflammatory response ro carcinogenesis

12.50-13.00 Discuţii / Discussions

13.00-13.15 PAUZĂ / BREAK

13.15-14.15: CEREMONIA HONORIS CAUSA – VEZI SALA I.I.C. BRĂTIANU / HONORIS CAUSA CEREMONY – SEE HALL I.I.C. BRATIANU

14.15-15.00 PAUZĂ DE PRÂNZ / LUNCH BREAK

15.00-16.30 AFECŢIUNILE MALIGNE – DE  LA CERCETAREA FUNDAMENTALĂ LA PRACTICA MEDICALĂ / MALIGNANT DISEASES – FROM BASIC RESEARCH TO CLINICAL APPROACHES

MODERATORI/ CHAIRPERSONS: Maria-Magdalena Mocanu, Tudor Savopol

15.00-15.20 Daniela Lixandru:  Profiluri modificate de adipokine şi dinamica tranziţiei epitelial mezenchimală (EMT) în cancerul colorectal uman / Altered adipokines profiles and the dynamics of Epithelial Mesenchymal Transition (EMT) in human colorectal cancer

15.20-15.40 Loredana Manolescu: Profilaxia neoplaziilor asociate cu infecţia cu virusul papilloma uman (HPV) şi profilul de siguranţă al vaccinării anti HPV / Prevention of cancers associated with Human Pappiloma Virus (HPV) infection and HPV vaccine safety

15.40-16.00 Mihaela Adriana Ilie: Microscopia confocală de reflectanţă in vivo – metodă imagistică neinvazivă pentru investigarea cancerului cutanat / In vivo reflectance confocal microscopy – noninvasive imaging technique for skin cancer

16.00-16.20 Alexandru Filippi: Studii in vitro privind efectul polifenolilor asupra unor linii celulare maligne / In vitro studies regarding the effect of polyphenols in cancer cell lines

16.20-16.30 Discuţii / Discussions

16.30-17.00 PAUZĂ DE CAFEA / COFFEE BREAK

17.00-18.30 EXPLORAREA PARACLINICĂ ACTUALĂ ÎN BOLILE INFLAMATORII REUMATOLOGICE / STATE OF THE ART IN THE INVESTIGATION OF INFLAMMATORY RHEUMATIC DISEASES

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Mihai Bojinca, Ioan Ancuţa

17.00-17.20 Ana Maria Gheorghiu: Utilitatea capilaroscopiei în scleroză sistemică / The utility of nailfold capillaroscopy in systematic sclerosis

17.20-17.40 Bogdan Gavrilă: Date noi privind anticorpii antinucleari / New insights into the antinuclear antibodies

17.40-18.00 Gabriela Udrea: Utilitatea IRM în diagnosticul şi monitorizarea spondiloartritelor / The usefulness of MRI in diagnosing and monitoring of spondyloarthritis

18.00-18.20 Teodora Şerban: Ecografia musculoscheletală în diagnosticul şi monitorizarea bolilor reumatice / Musculoskeletal ultrasound in diagnosing and monitoring of rheumatic diseases

18.20-18.30 Discuţii / Discussions

SALA AVRAM IANCU / HALL AVRAM IANCU

8.00- 9.30 PREMIUL TÂNĂRULUI CERCETĂTOR (SPECIALITĂȚI PRECLINICE) / YOUNG INVESTIGATOR AWARD (PRECLINICAL SPECIALITIES)

COMISIA DE EXPERȚI / EXPERT COMMITTEE: Ion Fulga, Mihai Hinescu, Maria Greabu

8.00-8.10 ID 211: Fernanda Ecaterina Augustin, A.D. Ciocea, V.T. Moldovan, L. Ali: Should we screen hidden carriers?  HPV16 -18 infection in young male patient

8.10-8.20 ID 71: Marina Manea, Maria Mirela Iacob, Victor Stoica, Carmen Preda, Mircea Diculescu, Ileana Constantinescu: MicroRNAs: innovative molecules in hepatitis B

8.20-8.30 ID 87: Cristian Mardan, A. Steriu, D.G. Minca: Exploratory trend analysis of Potential Years of Life Lost (PYLL) through circulatory diseases in Romania – opportunities and challenges for public health

8.30-8.40 ID 114:  Alexandru Nelepcu, Andrada Mirescu, Tudor Savopol, Mihaela G. Moisescu, Violeta L. Călin: Effect of DMSO on cell electroporation – evaluation by single-cell fluorescence method

8.40-8.50 ID 200: Mădălina Preda, Oana Dănciulescu, Mara-Lia Ditu, Alina-Maria Holban, Alina-Alexandra Serbanescu, Mircea Ioan Popa: Soluble virulence factors in Staphylococcus spp. isolated from skin infections

8.50-9.00 ID 56: Cătălina Rădulescu, Daniela Miricescu, Alexandra Totan, Radu Rădulescu, Iulia Stănescu, Bogdana Vargolici, Maria Mohora, Maria Greabu: Antioxidant effect of PLGA nanopaticles loaded with lutein and vitamin E in animal model

9.00-9.30 Discuţii / Discussions

09.30-11.00 ACTUALITĂŢI ŞI PERSPECTIVE ÎN CERCETAREA ŞTIINŢIFICĂ DIN UMF CAROL DAVILA / CURRENT ISSUES AND PERSPECTIVES IN SCIENTIFIC RESEARCH FROM UNIVERSITY CAROL DAVILA

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Dragoş Vinereanu, Ileana Constantinescu

09.30-09.50 Andreea Cristina Didilescu: Probleme actuale pentru cercetătorii din domeniul medicinei dentare / Current problems for the research scientists in dental medicine area

09.50-10.10 Bogdan Calenic: Creşterea vizibilităţii şi îmbunătăţirea activităţilor de cercetare la nivelul Facultăţii de Medicină Dentară, Facultăţii de Farmacie şi FMAM, UMF CAROL DAVILA / Increasing visibility and improving research activities at the Faculty of Dental Medicine,  Pharmacy Faculty and FMAM, UMF Carol Davila

10.10-10.30 Roxana Sfrent Cornăţeanu: Cercetarea ştiinţifică din UMF CAROL DAVILA. Rezultate, aspecte curente şi soluţii pentru îmbunătăţirea cercetării / Scientific research from University Carol Davila. Results, current issues and solutions to improve research

10.30-10.50 Sorin Milutnovici: Baza de date de publicaţii a UMF Carol Davila: arhitectură, funcţionalităţi şi colectarea datelor / Architecture, functionalities, and data collection of the research platform of the University Carol Davila

10.50-11.00 Discuţii / Discussions

11.00-11.30 PAUZĂ DE CAFEA / COFFEE BREAK

11.30-13.00 SIMPOZION ÎN CADRUL PROIECTULUI MEDEX II, CNFIS-FDI-2019-0534: ABORDAREA INTEGRATĂ INTER ŞI TRANSDISCIPLINARĂ A UNOR ARII PRIORITARE ȊN DOMENIUL SĂNĂTĂŢII / SYMPOSIUM WITHIN MEDEX II, CNFIS-FDI-2019-0534 PROJECT: INTER AND TRANSDISCIPLINARY INTEGRATED APPROACH OF PRIORITY AREAS HEALTH SCIENCES

MODERATORI/ CHAIRPERSONS: Simona Ruţă, Valentina Uivaroşi

11.30-11.50 Sorina Mihăilă: Cercetarea în cadrul unor echipe din străinătate: ajută? / Research in abroad big teams: does it help?

11.50-12.10 Lăcrămioara Popa: Valorificarea rezultatelor cercetării ştiinţifice / Valorization of the scientific research results

12.10-12.30 Monica Soare-Rada: Brevetarea în străinătate a invenţiilor rezultate în urma activităţilor de cercetare / Abroad patenting of inventions obtained from research activities

12.30-12.50 Cristina Elena Dinu-Pîrvu: Managementul proiectelor de cercetare / Management of research projects

12.50-13.00 Discuţii / Discussions

13.00-13.15 PAUZĂ / BREAK

13.15-14.15: CEREMONIA HONORIS CAUSA – VEZI SALA I.I.C. BRĂTIANU / HONORIS CAUSA CEREMONY – SEE HALL I.I.C. BRATIANU

14.15-15.00 PAUZĂ DE PRÂNZ / LUNCH BREAK

15.00-16.30 STRESUL ACADEMIC – PARTICULARITĂŢI, OBSTACOLE TERAPEUTICE, OPORTUNITĂŢI / ACADEMIC STRESS – PARTICULARITIES, THERAPEUTIC OBSTACLES, OPPORTUNITIES

MODERATORI/ CHAIRPERSONS: Lucia Bubulac, Raluca Gheorghe

15.00-15.20 Liliana Diaconescu: Delimitarea conceptului de stres academic: prevalenţă, mecanisme etiopatogenice, manifestări clinice / Delineation of the academic stress concept – prevalence, etio-pathogenic mechanism, clinical symptoms

15.20-15.40 Angela Nuțu: Modalităţi diagnostice şi terapeutice în stresul academic / Diagnosis and therapeutic techniques in academic stress  

15.40-16.00 Alexandra Mihăilescu: Factori psihosociali asociaţi tulburării de uz de substanţe în mediul academic / Psychosocial factors associated to the substance use disorder in the academic environment

16.00-16.20 Ovidiu Popa-Velea: Stresul academic şi sindromul burnout la personalul didactic – caracteristici, modalităţi de prevenţie şi tratement / Academic stress and the burnout syndrome at the teaching staff – characteristics, prevention and treatment

16.20-16.30 Discuţii / Discussions

16.30-17.00 PAUZĂ DE CAFEA / COFFEE BREAK

17.00-18.30 IMPLICAŢII CARDIACE ALE BRONHOPNEUMOPATIEI CRONICE OBSTRUCTIVE / CARDIAC INVOLVEMENT IN CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE

MODERATORI / CHAIRPERSONS: Adriana Ilieşiu, Adriana Gurghean

17.00-17.20 Minerva Muraru: Ischemia micardică în bronhopneumopatia cronică obstructivă / Chronic obstructive pulmonary disease and ischemic heart disease

17.20-17.40 Gabriela Silvia Gheorghe: Aritmiile în bronhopneumopatia cronică obstructivă / Arrhythmia in chronic obstructive pulmonary disease

17.40-18.00 Dragoş Zaharia: Mecanismele hipertensiunii pulmonare în bronhopneumopatia cronică obstructivă / The pathophsiology of pulmonary hypertension in chronic obstructive pulmonary disease

18.00-18.20 Ioan Tiberiu Nanea: Imagistica în hipertensiunea pulmonară din bronhopneumopatia cronică obstructivă / Non invasive of pulmonary hypertension in chronic obstructive pulmonary disease

18.20-18.30 Discuţii / Discussions